Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Діємо правильно: розслідування нещасного випадку

У працівника підприємства під час виконання трудових обов’язків сталося раптове погіршення стану здоров’я (інсульт), яке призвело до втрати працездатності тривалістю понад 1 робочий день.

Така подія може підпадати під визначення терміну «нещасний випадок», формулювання якого зазначено у п. 3 «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337.

В даному випадку комісія склала Акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1, відповідно до п. 33 Порядку. У п. 5 (з відповідним кодуванням згідно з розділами 1, 2 «Класифікатора видів подій, причин, обладнання, устаткування, машин, механізмів, транспортних засобів, що призвели до настання нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії») зазначила наступне:

  • вид події: погіршення стану здоров’я (код 22);
  • причини (основна): незадовільні фізичні дані або стан здоров’я (код 31);
  • шкідливий або небезпечний фактор: відсутній.

У висновку (п. 7 Акта) комісія, з посиланням на п. п. 1 п. 52 Порядку, зазначила, що нещасний випадок визнається пов’язаним з виробництвом, оскільки потерпілий виконував трудові (посадові) обов’язки згідно з внутрішнім трудовим розпорядком підприємства.

Факт виконання потерпілим трудових (посадових) обов’язків є важливим показником у визначенні нещасного випадку страховим (пов’язаним з виробництвом).

Разом з тим якщо:

  • подія за класифікатором пов’язана з погіршенням стану здоров’я працівника,
  • основною причиною нещасного випадку за класифікатором є незадовільний стан його здоров’я,
  • на робочому місці відсутні шкідливі або небезпечні фактори, вплив яких міг заподіяти шкоду здоров’ю працівника –

тоді необхідно з’ясувати причино-наслідковий зв'язок погіршення стану здоров’я працівника з впливом на нього важкості та напруженості трудового процесу, небезпечних, шкідливих виробничих факторів, психоемоційних причин або протипоказань за станом здоров’я виконувати роботу. Інакше такий висновок комісії про визнання нещасного випадку пов’язаним з виробництвом буде необґрунтованим і помилковим.

Для цього комісія з розслідування зобов’язана:

  1. визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці (п. 33 Порядку);
  2. надіслати запит до відповідного закладу охорони здоров’я для отримання медичного висновку щодо зв’язку нещасного випадку з впливом на потерпілого небезпечних (шкідливих) виробничих факторів та/або факторів важкості та напруженості трудового процесу (п. 33 Порядку).

Слід зважати на таке:

  • умови праці – це сукупність виробничого середовища (фізичних, хімічних, біологічних, психофізіологічних чинників) та трудового процесу, що впливають на стан здоров’я та працездатність працівника (п.4.37, п.38 ДСТУ 2293-2014);
  • безпека праці – це захищеність трудової діяльності (п.4.10 ДСТУ 2293-2014).

Для з’ясування відповідності умови праці та її безпеки вимогам законодавства з охорони праці періодично (не рідше одного разу на 5 років) проводяться лабораторні дослідження умов праці, атестація робочих місць згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці».

Питання створення умов праці відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці на робочому місці в кожному структурному підрозділі підприємства є обов’язком роботодавця, зазначеним у ст. 13 Закону України «Про охорону праці».

Також важливо пам’ятати, що медичний висновок – це висновок у формі рішення лікарсько-консультативної комісії (лікарсько-експертної комісії) закладу охорони здоров’я за місцем амбулаторного обліку, лікування або обстеження потерпілого про встановлення зв’язку погіршення стану здоров’я працівника з впливом на нього важкості та напруженості трудового процесу, небезпечних, шкідливих виробничих факторів, психоемоційних причин або протипоказань за станом здоров’я виконувати роботу (п. 3 Порядку № 337).

Таким чином, лише за дотриманням зазначених процедурних вимог під час розслідування нещасного випадку з працівником, у якого під час виконання трудових (посадових) обов’язків сталося погіршенням стану здоров’я, висновок комісії про визнання нещасного випадку пов’язаним з виробництвом буде об’єктивним, а страхові виплати обґрунтованими.

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]